2022-yilning 24–27-oktabr kunlari Silk Road Samarqand xalqaro markazida ICTWeek Uzbekistan 2022 axborot-kommunikatsiya texnologiyalari haftaligi bo‘lib o‘tdi, unda biznes va davlat sektori uchun "1C: Предприятие» dasturlari taqdim etildi, alohida e’tibor ta'lim uchun yechimlarga qaratildi.
ICTWEEK UZBEKISTAN 2004-yildan buyon har yili o‘tkazib kelinayotgan eng muhim tadbirlardan biri bo‘lib, an’anaviy tarzda tajriba almashish, zamonaviy texnologiyalar va innovatsiyalar yutuqlarini namoyish etish maqsadida bir qator ixtisoslashtirilgan tadbirlarni yagona formatda birlashtiradi.
Rossiya Federatsiyasining «Raqamli iqtisodiyot» NNT va Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, Xalq taʼlimi vazirligi va Oʻzbekiston Respublikasi «Raqamli iqtisodiyotni tadqiq qilish markazi» davlat muassasasi bilan hamkorlikda «Ta’lim sohasini raqamli o‘zgartirish uchun platformalar va xizmatlar» mavzusi boʻyicha xalqaro raqamli muhokama oʻtkazdi. Sessiya ishtirokchilari ta’lim sohasida raqamli transformatsiyani jadallashtirish bo‘yicha ustuvor yo‘nalishlar, ilg‘or texnologiyalar va platforma yechimlarini ko‘rib chiqdilar.
Rasm
«Raqamli modernizatsiyadagi ishtiroki Oʻzbekiston va Rossiya taʼlim sohasini raqamli transformatsiyalash muammolari juda oʻxshashligini koʻrsatdi – bu raqamli savodxonlik va taʼlim tashkilotlarida boshqaruv jarayonlarini qayta tashkil etishni oʻz ichiga oladi. Shunday qilib, 1C texnologiyalarini ishlab chiqish va joriy etish tajribasi, shuningdek, IT-xodimlarni tayyorlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan 1C tashabbuslari va tadbirlari O‘zbekiston Respublikasida raqamli transformatsiya maqsadlariga erishish uchun professional hamjamiyat tomonidan ko‘rib chiqilishi mumkin», — deya qayd etdi sessiya yakunida «1С» firmasining tashkil topishi bo’yicha loyihalar rahbari Zulmira Yanikova.».
ICTEXPO yillik milliy axborot texnologiyalari koʻrgazmasi doirasida NNT «Raqamli iqtisodiyot» jamoaviy ekspozitsiyani taqdim etdi, unda xalqaro raqamli treninglar doirasida taqdim etilgan raqamli yechimlar haqida batafsil ma’lumot olish va ularning vakillari, hamda, 1С vakillari bilan suhbatlashish mumkin edi.
Stendga O‘zbekiston axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sherzod Shermatov, O‘zbekiston axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos, Rossiya Federatsiyasi Raqamli rivojlanish, kommunikatsiyalar va ommaviy axborot vositalari vazirining o‘rinbosari Bella Cherkesova, Qozogʻiston raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vaziri Bagdat Musin va Qirgʻiziston raqamli rivojlanish vaziri oʻrinbosari Zamirbek Kojomuratov tashrif buyurishdi.
O‘zbekiston Respublikasi axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos ta’kidladi:
«… Biz amalda ilg‘or raqamli yechimlarni joriy etayotgan mutaxassislarni bir joyga jamlashga muvaffaq bo‘ldik… Shubhasiz, bu bizning davlatlarimiz o‘rtasidagi uzoq muddatli va samarali hamkorlikka yo‘l ochadigan birinchi qadamdir. Yig‘ilgan yakuniy tashabbuslar muhokamasi, bizning oldimizda turgan o‘xshash vazifalarni samarali hal qilishimiz mumkinligini ko‘rsatdi, bu uchun ilg‘or raqamli yechimlarni qo‘llash va mavjud platformalar va xizmatlarni birgalikda rivojlantirish zarur».
Stenddagi muhokamada viloyat korxonalarida ERP-tizimini joriy etish tajribasiga alohida e’tibor qaratildi.
„1С:Predpriyatie» tizimining dasturlari allaqachon ko‘plab O‘zbekiston tashkilotlari va korxonalari tomonidan uzoq va muvaffaqiyatli qo‘llanilmoqda. Bularning O‘zbekistondagi 1C franchayzi hamkorlari tomonidan dasturlarni joriy etish va qo‘llab-quvvatlash tufayli amalga oshirilmoqda, bu esa dasturlarni mahalliylashtirish va sifatli qo‘llab-quvvatlashni amalga oshirish imkonini beradi», deya ta’kidladi Zulmira Yanikova.
Pavel Firsov, O‘zbekistondagi «1C‑Rarus» filiali rahbari
«„1C‑Rarus“ kompaniyasi O‘zbekistonda 2021-yilda filialini ochgan. Shu vaqt ichida viloyatdagi muhim korxonalarda bir qancha yirik loyihalar amalga oshirildi. Filial rejalariga 1C texnologiyalarini tarqatishga ko‘maklashish va innovatsion 1C yechimlarini mintaqaning barcha tarmoqlariga joriy etish, 1C:ERP’dan foydalanadigan korporativ bozor, yirik va o‘rta korxonalarni raqamlashtirish bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirish kiradi».
O‘zbekistonda 1C yechimlari bo‘yicha hamkorlik imkoniyatlari haqida «1C‑Rarus» filialida telefon orqali bilib olishingiz mumkin.

«1С-Рарус» совместно с фирмой «1С» приняли участие в ICTWEEK Uzbekistan 2022
24–27 октября 2022 г. в международном центре Silk Road Samarqand прошла неделя информационно-коммуникационных технологий ICTWeek Uzbekistan 2022, в ходе которой были представлены программы системы «1С:Предприятие» для бизнеса и госсектора, особое внимание было уделено решениям для образования.
ICTWEEK UZBEKISTAN — одно из важнейших мероприятий, которое проходит на ежегодной основе, начиная с 2004 года, и традиционно объединяет ряд специализированных мероприятий в единый формат с целью обмена опытом и демонстрации достижений современных технологий и инноваций.
АНО «Цифровая экономика» РФ с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, Министерством народного образования и государственным учреждением «Центр исследований цифровой экономики» Республики Узбекистан провели международную цифровую прокачку по теме «Платформы и сервисы для цифровой трансформации сферы образования». Участники сессии рассмотрели приоритетные направления, передовые технологии и платформенные решения для ускорения цифровой трансформации в сфере образования.
«Участие в цифровой прокачке показало, что очень схожи проблемы цифровой трансформации отрасли „Образование“ в Узбекистане и России — это и цифровая грамотность, это и перестройка процессов управления образовательными организациями. Таким образом, опыт разработки и внедрения технологий 1С, а также реализуемые 1С инициативы и мероприятия по подготовке ИТ‑кадров, могут быть рассмотрены профессиональным сообществом для достижения целей цифровой трансформации в Республике Узбекистан», — отметила по итогам сессии руководитель проектов для образования фирмы «1С» Зульмира Яникова».
В рамках Ежегодной национальной выставки информационных технологий ICTEXPO, АНО «Цифровая экономика» представила коллективную экспозицию, где можно было подробнее узнать о цифровых решениях, представленных в рамках международных цифровых прокачек, получить нужную информацию и пообщаться с их представителями, в частности, с представителями 1С.
Стенд посетили министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Шерзод Шерматов, первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Узбекистана Олег Пекось, заместитель министра цифрового развития, связи и массовых коммуникаций Российской Федерации Бэлла Черкесова, министр цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Казахстана Багдат Мусин и заместитель министра цифрового развития Киргизии Замирбек Кожомуратов.
«... Мы смогли собрать на одной площадке профессионалов, внедряющих на практике передовые цифровые решения... Несомненно, это первый шаг на пути долгосрочного и плодотворного сотрудничества между нашим странами. Обсуждение выработанных итоговых инициатив показало, что перед нами стоят схожие задачи, которые мы можем эффективно решать, применяя передовые цифровые решения и совместно работать над развитием уже существующих платформ и сервисов».
Отдельное внимание в ходе обсуждения на стенде было уделено опыту внедрения ERP-систем на предприятиях региона.
«Программы системы „1С:Предприятие“ уже давно и успешно используются многими организациями и предприятиями Республики Узбекистан. Все это возможно благодаря тому, что внедрение и сопровождение осуществляют партнеры-франчайзи 1С в Узбекистане, что позволяет реализовать локализацию программ и качественное сопровождение на местах», — отметила Зульмира Яникова.
«Компания „1С‑Рарус“ открыла филиал в Узбекистане в 2021 году. За это время реализовано несколько масштабных проектов на значимых предприятиях региона. В планах филиала — содействие распространению технологий 1С и внедрение инновационных решений „1С“ во всех отраслях региона, развитие сотрудничества по цифровизации корпоративного рынка, предприятий крупного и среднего масштаба с помощью 1С:ERP».
Узнать о возможностях сотрудничества по решениям 1С в Узбекистане можно в филиале «1С Рарус» по тел. +998 (95) 007-82-44, эл. почте uz@rarus.ru, rarus.uz.